Kiedy sprawa zostanie przekazana do windykatora a kiedy do komornika?

Brak realizowania zobowiązania finansowego, jakie zostało na nas nałożone, może wiązać się z podjęciem przez wierzyciela działań, mających na celu wyegzekwowanie zadłużenia. Jednym ze sposobów jest zwrócenie się przez wierzyciela po wsparcie do firmy windykacyjnej. Takie działania są podejmowane jeszcze na etapie przedsądowym, a tym samym przed tym, zanim wierzyciel zdecyduje się na złożenie pozwu o zapłatę w sądzie.

Należy pamiętać, że osoba działająca w imieniu firmy windykacyjnej nie jest komornikiem. Tym samym windykator nie posiada takich uprawnień jak komornik.

Co może windykator?

Rozmowy i kontakty z windykatorem powinny mieć charakter jak najbardziej polubowny. Windykator dąży bowiem do tego, aby doprowadzić do wykonania przez dłużnika zobowiązania, jakie na nim spoczywa względem wierzyciela. Należy jednak pamiętać, że działania windykatora powinny być podejmowane w sposób właściwy. Windykatorowi nie wolno przekazywać informacji o zobowiązaniach dłużnika osobom postronnym, wywieszać informacji o zadłużeniu dłużnika w miejscach publicznych czy też działać w sposób natarczywy. Wszelkie takie działania winny spotkać się ze sprzeciwem i reakcją dłużnika.  O czym również należy pamiętać, windykator nie może wejść do mieszkania dłużnika bez jego zgody, ani tym bardziej – zajmować majątku dłużnika.

Kiedy sprawa zostaje przekazana do komornika?

W tym miejscu wyjaśniamy, że komornik podejmuje swoje działania, na dalszym, bardziej zaawansowanym etapie sprawy. W sytuacji braku realizowania przez dłużnika zobowiązania, wierzyciel najczęściej decyduje się na skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Uzyskanie prawomocnego wyroku bądź też prawomocnego nakazu zapłaty, daje wierzycielowi uprawnienie do wystąpienie do Sądu o nadanie klauzuli wykonalności. Wyrok czy też nakaz zapłaty, któremu nadano klauzule wykonalności, stanowi tytuł wykonawczy. Dysponowanie przez wierzyciela tytułem wykonawczym umożliwia mu podjęcie dalszych działań, jakim jest złożenie wniosku do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Złożenie przez wierzyciela wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, umożliwia komornikowi prowadzenie egzekucji według wszystkich dopuszczalnych sposobów, z wyjątkiem nieruchomości. Tym samym wierzyciel nie jest zobowiązany do tego, aby w konkretny sposób uściślić, że postepowanie egzekucyjne ma zostać przeprowadzone w określony sposób z aktywów majątkowych dłużnika. Jednocześnie, jeżeli wierzyciel domaga się tego, aby postępowanie egzekucyjne zostało przeprowadzone z nieruchomości dłużnika, powinien jednoznaczne i jasno wskazać, że domaga się właśnie takiego sposobu przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego. Komornik nie dysponuje uprawnieniem do tego, aby wszcząć postępowanie egzekucyjne z nieruchomości bez wyraźnego wniosku wierzyciela w tym zakresie.

Co w sytuacji, gdy nie zgadzam się z czynnościami komornika?

Należy pamiętać, że w toku postępowania egzekucyjnego kluczowe jest to, aby uczestniczyć w nim sposób aktywny – kontaktować się zarówno z komornikiem, jak i wierzycielem. Nigdy nie jest za późno na osiągnięcie porozumienia. Co również istotne, w sytuacji jeżeli nie zgadzamy się z czynnością jaka została dokonana przez komornika, bądź też w naszej ocenie komornik zaniechał dokonania jakiejś czynności, nie musimy pozostać bierni. Dłużnikowi w takiej sytuacji przysługuje skarga na czynności komornika. Skargę taką wnosi się do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii komornika za pośrednictwem komornika. Ułatwieniem jest również to, że skarga może zostać wniesiona na urzędowym formularzu. Komornik powinien doręczyć urzędowy formularz skargi dłużnikowi przy pierwszej czynności.

Jeżeli macie Państwo pytania, nie wiecie co zrobić w sytuacji jakiej się znaleźliście – zapraszamy do kontaktu.